Kendinize güvenmenin basit kuralları 2…

Kendinize güvenmenin basit kuralları 2…

Güven olgusu kendimizle ilişkimizden başlayarak tüm hayatımızı etkileyen yapı taşlarımızdan en kıymetlisidir. Theta healing (bilinçaltı temizliği) bize bir çok farklı konuda olduğu gibi bu konuda da destek oluyor nasıl mı?

Daha önceki yazımızda kendimize güvenmenin basit kurallarından bahsetmiştim. Bunları kısaca açıklayalım ayrıntılı okumak isteyenler yazımıza sitemizden ulaşabilir.

-Size olumsuz gelen tecrübelerinizi unutun

-Kendiniz ile olan iletişiminize önem verin

-Ertelemeyin

-İsteklerinizde net olun.

-Negatif ortam ve konuşmalardan uzak durun.

-Enerjinizi çoğaltın

Peki bunların dışında neler yapabiliriz diyenler yazımı okumaya davet ediyorum.

Kötü tecrübeleri beyninizin bilgisayarını çöp kutusuna atıp, silmiştiniz ya. Muhtemelen simdi, arkadaşlarınızla beraberken biraz sıkılıyorsunuz değil mi? Onlara hep “dertlerinizden” söz ederdiniz hani! Ya da her sohbet de çözüm üreten harika arkadaş sizdiniz, artık negatif ortam ve konuşmalardan uzak durmak adına işe yaramaz hiseder gibi olabilirsiniz. Sohbet etmek için tek ihtiyacınız olan kendinizi başarılı çözümkar hissetmek ya da bir problem anlatmak mı?  Biraz düşünün, sizin hiç başarınız olmadı mi geçmişte. Dost sohbetlerinde arada sırada bu başarılarınızdan da söz edin.. Anlatırken bunu nasıl yaptığınızı yeniden hatırlayacaksınız. Belki de bu yöntem, başka ulaşmak istediğiniz idealleriniz için de ise yarar!

Çevrenizi iyi gözlemlediniz mi? Basarili ve mutlu insanlar genellikle “Çözüm”e odaklıdır. Bu insanlar yüzde 20 problemlere, yüzde 80 çözümlere odaklanır. Bazı sorunlar aslında sizin “büyüttüğünüz” kadar değil. Siz ona “odaklandıkça” o büyüyor, büyüyor ve çözülmez bir hale geliyor. Bilinçaltı neye odaklanırsa onu büyütür. Bu sorunlarda çıkmaza girdiğinizde bir “örnek” bulun. Yari sorunu çözmüş bir insan örneği. O, nasıl çözdü? Tamamen bu yönteme odaklayın kendinizi.

Enerjinizi çoğaltın. Çünkü enerji bize sadece fiziksel güç olarak gerekli değildir. Duyu organlarımız da enerji ile çalışır. Bu enerji sesinize, bakışınıza, görünüşünüze etki eder. Spor yaptığınızda seremonin ve endorfin hormanlari artacak. Bu iletişimde çok önemli; Bakışlarınız da bu hormonların etkisiyle karsı tarafa daha kolay “olumlu” mesajlar göndermenizi sağlayacak. Kendinizi “iyi” hissetmek, güne gülümseyebilmek için spor çok önemli. Unutmayın, egzersizden uzak kaldığınızda, adeta benzinsiz bir araba gibisiniz!

Telkinlerinizi arttırın çok önemli. Her ne istiyorsanız onu olmuş gibi hayal edin: Alt bilinciniz sadece şimdiki zamanı bilir. O yüzden gelecek zamanlı cümleler kurmayın. Bu mesajı yolladığınızda, alt bilinciniz sizi o amaç için bazı tutumlara davet edecektir. Siz farkında bile olmadan… Enerjiniz çoğalacak, istekleriniz hızla hayatınızda yer alacak.

Hayatınıza renk katın renkler çok önemli. Giysilerde renk tonajlarına dikkat edin. Seçtiğiniz her renk sizi anlatıyor çünkü. Canlı renkler mutluluk ve neşeyi koyu renkler ise ciddiyeti temsil ediyor. Bu tarz olarak size en yakışanı secin. Bu giysileriniz canlı renklere sahipse güveninizin kendiliğinden geliştiğini göreceksiniz. (Tabii yerine göre.. Bir is toplantısına da pırıl pırıl renklerle gidilmez elbette.) ancak koyu giyiminize ufacık bir mor cüzdan neden eşlik edemesin.  Su acık ki, asil olarak “ten giysiniz”, yani solgun olmayan bir cilt, parıltılı bakışlar giysilerden daha da önemlidir. Olumlu düşündükçe farklı bir ten renginin ve bakışların sizde oturduğunu fark edeceksiniz.Geleceği “belirsiz” bırakmayın. Planlayın.

“Evet” ve “hayır”lara dikkat. Aman o kırılmasın, bunu içinde kalmasın diye yaptığınız bir çok hareketin sizi mutsuz ettiği anlara bir dönüp bakın. Hiç kimse size istemediğiniz bir şeyi yaptıramaz. Dolayısıyla yaşadıklarınızın tek sorumlusu sizsiniz. Hoşlanmadığınız bir mekana sizi götürmek isteyen arkadaşınıza karsı rahatlıkla ” hayır” kelimesini kullanın. Birlikte keyif alacağınız mekanları seçecek arkadasınız mutlaka vardır. Sizi rahatsız eden, olumsuz ruh halinizi çoğaltan insanlarla ilişkinizi de gözden geçirin. Sizi üzen bir insanla yola devam etmek sizden sürekli götürecektir. Bu noktada doğru zaman ve yerde hayır demenin hissini öğrenin nasıl mı? Theta Healing ile bu mümkün.

Geleceği “belirsiz” bırakmayın. Planlayın. Danışanlarımda karşılaştığım en önemli problem şu bir şeyi istediklerine emin olduklarını sandıkları noktada istemediklerini farkederler. sayısız yaratım çalışmamızda bu durum hiç değişmedi. Neyi istediğinize emin olmadığınız zamanlarda neyi istemediğinize odaklanın daha sonra isteğinizi net bir biçinde bulacaksınız. O gerçekleştiğinde neler hissedersiniz, sürekli bunu düşünün. Artık o ideale, o “plan”a nasıl ulaşacağınızı düşünün ve kendinizi orada hayal edin sık sık. Örneğin işyerinizde müdür mü olmak istiyorsunuz? Sürekli bunu nasıl gerçekleştireceğinizi düşünmenin ve bu anlamda somut olarak neler yapabileceğinizin ötesinde, o görevi “hayal” edin. Kendiniz orada, bir toplantıda iken hayal kurun örneğin. Hayaliniz güçlendikçe, tutumlarınız da değişecektir. Örneğin, o iste müdür olmak için önce dil mi bilmeniz gerekiyor farkında olmadan ayaklarınız sizi bir bir hafta sonu kursuna doğru götürecektir.

Geleceği planlamak kendinize güveni, kendinize güvenmek de size bazı “formüller” de getirecektir. Örneğin zayıflamak istiyorsunuz ama neden şişmanladığınızın “formülü”nü dikkate almıyorsunuz. İste olumlu bir şekilde başarıya odakladığınızda beyniniz, size “neden şişmanladığınızı da anımsatacak. Ve sizi kilo almaya götüren nedenleri de hayatınızdan kaldırmak üzere planlar yapıyor olarak bulacaksınız kendinizi..

Bir de, “olumlu” anlam içeren kelimelere dikkat edin. Olumsuz olarak beyninize yerleştirdiğiniz cümleler size baskı yapar. Orada “beslenir” ve daha güçlü olarak geri dönebilir”. Bir örnek vermek gerekirse, “asla televizyon seyretmiyorum” demeyin. Beyniniz sizi daha istekli olarak TV seyretmeye zorlar. İnsanların “kötülükleriyle” uğraştığınızda da ters tepki verir. Kötü bir kelimeyi kullandığınızda ona yüklediğiniz anlamı bilincinize çağırırsınız! Bu kelimeyi çok sik hatırlamaya baslarsınız. Hatta yıllar sonra o eylemin içinde bile görebilirsiniz kendinizi. O nedenle “olumsuz” herhangi bir kelimeyi (Her ne olursa olsun) beyinize yerleştirmemeye özen gösterin.

Hayatinizi yönlendirin. Ne eksikse yaşamınızda ona kanalize olun. Negatif inançlarını pozitife dönüştürün. Daha önce kötü tecrübe ile blokladığınız hislerinizi yenileyin. Tüm bunları kelimelerin gücüyle yapmak bilinçaltınızda kısmı yol aldırsa da, bilinçaltınızdaki korkularınızdan kurtularak hızlı yol kat etmeniz mümkün. Bilinçaltınızın gücünü keşfetmek için Theta Healing ile tanışın hayatınızın kontrolünü kazanın...

Henüz yorum yok.